Zmiana zdjęć kolorowych w czarno-białe

Zapewne każdy choć raz próbował zrobić z kolorowej fotografii czarno-białą. Zdjęcia takie działają na nas głównie poprzez kształty, światło, fakturę i kompozycję zdjęcia. W wielu przypadkach fotografia czarno-biała ma większą siłę oddziaływania niż jej wersja nie pozbawiona kolorów.

Jak więc osiągnąć efekt, który odda w skali szarości tę magię fotografii czarno-białej?

Istnieje kilka sposobów na zmianę koloru w skalę szarości. Opiszę je posługując się programem Adobe Photoshop. Aby jednak pokazać jakąś alternatywę dla nie posiadających tego oprogramowania, które w końcu słono kosztuje opowiem również jak to zrobić w darmowym programie GIMP .

 

Oto oryginalne zdjęcie, które będziemy zamieniać na wersję czarno-białą.

 

 

 

 

 

 

1.   Metoda pierwsza – prosta zmiana przestrzeni kolorów.

W Photoshopie wybieramy menu Obrazek>Tryb>skala szarości i po potwierdzeniu wyskakującego okna o utracie kolorów otrzymujemy taki oto wynik:

W GIMPie robimy to poprzez menu Obraz>Tryb>Odcienie szarości.

Efekt jak widać nie powala na kolana, kolory poszczególnych pikseli zostały uśrednione do jasności będącej wypadkową podstawowych kolorów RGB. Obraz jest nieciekawy i  mało zróżnicowany.
No dobrze, spróbujmy więc z innej beczki.

 

 

 

2.   Metoda druga – obniżenie nasycenia kolorów do zera.

Photoshop – menu Obrazek>Dopasuj>Barwa/Nasycenie – w otwartym okienku suwak Nasycenie przesuwamy w skrajne, lewe położenie.
GIMP – menu Kolory>Odcień i nasycenie – suwak Nasycenie jak wyżej.

Otrzymany efekt wygląda tak:

 

Jakby trochę lepiej, ciągle jednak efekt nie zadowala. Widać, że odpowiada za to trochę inny algorytm, wciąż jednak nie mamy nad nim żadnej kontroli.

 

 

 

 

 

3.   W końcu metoda trzecia – mikser kanałów.

Mikser kanałów to takie sprytne narzędzie, dzięki któremu możemy wpływać na wzajemny udział poszczególnych kanałów barwnych RGB w zdjęciu. Przy pracy miksera kanałów w trybie szarości udział poszczególnych kanałów barwnych oddawany jest przez jasność pikseli obrazu. Jak to zrobić?

Photoshop – menu Obrazek>Dopasuj>Mieszanie kanałów
GIMP – menu Kolory>Składowe>Mikser kanałów

W otwartych oknach zaznaczamy pole Monochromatycznie (Photoshop) oraz Monochromatyczny i Zachowaj luminancję (GIMP)
Teraz tylko pozostaje pobawić się suwaczkami uważnie obserwując podgląd obrazu, aż do osiągnięcia zadowalającego rezultatu. Dwie uwagi; po pierwsze zmian dokonujemy niewielkimi ruchami suwaków ponieważ efekt zmienia się bardzo gwałtownie, po drugie zbyt wielka ingerencja w obraz może się skończyć powstaniem dużego ziarna i szumu w niektórych partiach zdjęcia. Posiadacze Photoshopa mają podgląd efektu na bieżąco w edytowanym zdjęciu, używający GIMPa mają podgląd w okienku funkcji miksera (okienko można sobie bez problemu rozciągnąć i wtedy podgląd jest większy)

Poniżej dwie wersje zdjęcia z odpowiadającymi im ustawieniami suwaków.

    

 

 

 

 

 

 

    

 

 

 

 

 

 

Jak widać mamy bardzo duży wpływ na końcowy efekt i możemy w bardzo elastyczny sposób wpływać na klimat i nastrój zdjęcia. Zachęcam do eksperymentów ponieważ ta metoda wymaga nieco wprawy. Zapewniam, że każda chwila spędzona na treningu zaowocuje w przyszłości fantastycznymi efektami.

1 thoughts on “Zmiana zdjęć kolorowych w czarno-białe

  1. Dziękuję Jarku za tekst dotyczący zamiany kolorowych zdjęć na czarno-białe. Jest niezwykle przydatny. Przyznam, że nigdy nie testowałem innego sposobu niż pierwszy. :mrgreen: Trzecia metoda jest rewelacyjna. Najciekawiej wygląda „wyłuskiwanie” struktury na fotografii i jej wzmacnianie bądź wygaszanie. Zamieszczam link do efektu moich pierwszych prób: http://pl.fotoalbum.eu/Benedicto/a651276

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *