Zwiększenie zasięgu Yongnuo RF-602

Wyzwalacze radiowe RF-602 cieszą się wśród użytkowników zasłużonym uznaniem. Niedrogie, solidnie wykonane i pewnie działające zajmują miejsce w torbach nie tylko fotografów-amatorów. Producent deklaruje zasięg działania ok 100 m i w zasadzie jest to prawda. W otwartej przestrzeni deklarowany zasięg pokrywa się z zapewnieniami producenta. W zamkniętych pomieszczeniach, z dużą ilością przeszkód takich jak np. ściany, elementy metalowe, stropy itp. z zasięgiem bywa różnie, jednak na 30 metrów możemy liczyć nawet w mało sprzyjających warunkach. Mimo tego bywają sytuacje gdy zasięg urządzenia nie wystarcza lub lampa nie odpala za każdym razem. Co można zrobić w takiej sytuacji nie narażając się na zakup Pocket Wizarda? Rozwiązaniem może być zwiększenie zasięgu nadajnika poprzez dodanie zewnętrznej anteny. Postanowiłem zaryzykować i przerobić nadajnik swojego RFa.

Parę słów na temat samej przeróbki. Jako, że wyzwalacz działa na częstotliwości 2,4 GHz, takiej samej jak sieci WiFi postanowiłem wykorzystać jakąś antenę z takiego właśnie sprzętu. Za 10 zł zakupiłem w sklepie komputerowym maleńką, 2 dB antenkę z kompletu karty WiFi do komputera. Sklepy zajmujące się również usługami sieciowymi często mają takie antenki nie wykorzystane przez użytkowników. Poprosiłem również o uszkodzoną kartę WiFi, która posłużyła mi jako „dawca” gniazda, do którego mógłbym przykręcić antenkę.
Następnie po wylutowaniu gniazda i odpowiedniej jego „obróbce” pozostało jedynie przylutować kabelek, wkleić gniazdo w miejsce gniazda PC w nadajniku, przylutować kabelek do płytki, skręcić całość i cieszyć się większym zasięgiem.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

W czasie przeróbki należy zwrócić szczególną uwagę na bezpieczeństwo. Układy nadajnika są bardzo czułe na elektryczność statyczną więc prace najlepiej przeprowadzać w ubraniu z naturalnych włókien i przed przystąpieniem do pracy „rozładować” się chwytając na chwilę jakiegoś uziemionego przedmiotu np. kranu czy kaloryfera. Dla bardziej dociekliwych, by nie zajmować miejsca we wpisie przygotowałem PDFa, którego wysłałem wszystkim zapisanym na mój newsletter w dziale „Wiadomości specjalne”. Jeśli jesteś zainteresowany otrzymaniem takiego PDFa zapisz się proszę na newsletter, a otrzymasz go jako załącznik do wiadomości. Opisuję w nim szczegółowo jak to zrobiłem.

 

Teraz słów kilka na temat skuteczności zastosowanego rozwiązania.
Wyzwalacz testowałem na otwartej przestrzeni ustawiając lampę z odbiornikiem na statywie jak pokazuję poniżej.

Do pomiaru odległości posłużył mi PPC z GPSem MIO Digi Walker 560 z programem Pocket Drake, w którym to zapisałem poszczególne pozycje wykonywanych zdjęć. Wykonałem zdjęcia dla nadajnika bez anteny oraz z założoną zewnętrzną anteną. Bez anteny zewnętrznej wykonywałem zdjęcia w orientacji poziomej i pionowej. Dla anteny zewnętrznej zdjęcia były robione poziomo, przekręcałem jedynie antenę pionowo lub poziomo. Podane odległości zmierzone są dla przypadku gdy było 10/10 wyzwolonych błysków. Bateria zastosowana w nadajniku to litowa CR2 firmy Duracell. Co ciekawe, przy zastosowaniu dołączonej do zestawu baterii Yongnuo (w środku nie wiadomo co to) zasięg wybitnie się zmniejszył chociaż sporo już błysków wyzwoliłem Duracellem, a Yongnuo była świeżo wyjęta z folii.

 

Poniżej zdjęcia z ustawieniem anten i odpowiadającymi im odległościami pewnego zadziałania.

 

 

 

 

 

 

 

 

Zdjęcia mówią chyba wszystko, praktycznie zasięg zwiększa się dwukrotnie, a nawet czterokrotnie w zależności od orientacji nadajnika i odbiornika względem siebie. Myślę, że za te kilkanaście złotych gra jest warta świeczki. Zastanawia mnie jednak pewna rzecz. W sieci spotkałem się z opiniami na temat RFa mówiącymi, że orientacja nadajnika względem odbiornika ma niewielki wpływ na zasięg. Moje testy temu zaprzeczają. Trudno mi zweryfikować zasłyszane opinie, ale jedyne co przychodzi mi do głowy to fakt, że jeśli te opinie są prawdziwe na zasięg w orientacji pionowej, bez dodatkowej anteny może mieć wpływ fakt, iż zostawiłem na płytce wewnętrzną antenę podłączoną, nie przecinając jednej ze ścieżek. W ten sposób chciałem sobie zostawić możliwość wyboru pracy bez anteny na krótszych dystansach. Możliwe, że dolutowany kawałek kabelka wpływa negatywnie na propagację fal radiowych przy orientacji pionowej nadajnika. Testy w pomieszczeniach zostawiłem sobie na później. Na pewno opiszę je w kolejnym wpisie, zauważyłem jednak znacznie pewniejszą pracę wyzwalacza w przypadku dużej ilości przeszkód w postaci ścian i sufitów. Zapraszam do dyskusji i dzielenia się swoimi doświadczeniami w podobnych tematach.

4 thoughts on “Zwiększenie zasięgu Yongnuo RF-602

  1. Uzyskany efekt jest naprawdę imponujący. Szacunek za pomysł i za realizację. Przyznam szczerze, że ja miałbym opory, aby brać się za przeróbkę urządzeń na gwarancji. Oczywiście zdaję sobie sprawę, że pod uwagę należy brać różne kryteria: przede wszystkim potrzebę, jak również – przytaczając słowa Kuby – „ile trzeba mieć, żeby ryzykować w razie że się straci”. 🙂

    1. To była przede wszystkim kwestia wygody użytkowania. Kilka razy miałem problemy z odpaleniem lampy gdy umieściłem ją na zewnątrz budynku, tak aby światło lampy wpadało przez okno, a sama lampa była dość daleko. Teraz jest o wiele lepiej. Mimo tego sam przyznaję, że wyniki testu na otwartej przestrzeni bardzo pozytywnie mnie zaskoczyły 😀

  2. Dzięki serdeczne za opis (i wogóle pomysł!) – zabieram się za przeróbkę (mój Yongnuo jest już chyba po gwarancji). Szkoda, że dopiero teraz wpadłem na ten tekst! Używałem go nie tylko do wyzwalania lampy, ale jako bardzo odległego pilota do wyzwalania aparatu… i tu miałem już złe doświadczenia (odległości 100-200 m). Kupować mocniejszy sprzęt przy nieczęstych amatorskich zastosowaniach… trochę mija się z celem w moim przypadku. Ale takie rozwiązanie to strzał w dziesiątkę. Ruszam szukać starego gniazda i anteny oraz muszę wygrzebać swoją starą lutownicę… 🙂

    1. Uważaj tylko, jak pisałem, na elektryczność statyczną. Naprawdę łatwo w taki sposób uszkodzić ten sprzęt.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *